אבחונים

אבחון דידקטי, אבחון פסיכולוגי מורחב, פסיכודיאגנוסטי, פסיכו-דידקטי, ואבחון ממוקד לטובת שעות שילוב – מדריך להורה

א. אבחון דידקטי
הינו אבחון לימודי הנערך מחוץ למערכת ביה"ס ומטרתו לסייע לתלמיד באיתור הסיבות לקשייו בתחומי הלמידה וכן לבנות עבורו תכנית לימודים מותאמת. האבחון מספק גם לנבדק התאמות במבחנים, בהתאם לתקנות משרד החינוך, על מנת שיוכל למצות את יכולתו הלימודית על הצד הטוב ביותר האפשרי לו.
מטרת האבחון – למפות את: 1.מיומנויות הלמידה הבסיסיות: קריאה (פענוח והבנה, שטף ואוטומטיות בקריאה, דיוק ובקרה), כתיבה, הבעה בכתב ובעל פה, היכולת החשבונית, אנגלית. 2.המנגנונים: העומדים בבסיס הלמידה של מיומנויות אלה. 3. היכולות הקוגניטיביות של התלמיד: חשיבה ועיבוד מידע, זיכרון והתארגנות. 4.מרכיבים רגשיים-התנהגותיים וסימנים המעידים על קושי בתחום הקשב-ריכוז.

הביצוע: האבחון מתבצע על ידי מאבחן דידקטי מוסמך לרוב בשני מפגשים.
ההמלצות: בסיומו של תהליך האבחון, ההורים וצוות בית הספר, לפי מידת הזכאות, מקבלים המלצות לדרכי הוראה והיבחנות המותאמות לצרכי הילד.

ב. אבחון פסיכו-דידקטי
לא פעם, התלמיד המתקשה הן בביה"ס היסודי והן בתיכון, בשל ריבוי צרכיו או קשייו הלימודיים, זקוק וראוי להתאמות למידה רחבות יותר מאלו הניתנות, באמצעות האבחון הדידקטי. במקרה זה יורחב האבחון למסגרת בדיקה פסיכו-דידקטית.
מטרת האבחון: הכרת הפרופיל הלימודי-אינטלקטואלי וקוגניטיבי של התלמיד, יכולותיו השכליות לעומת תפקודו בפועל בביה"ס, יכולות שפתיות פוטנציאליות, אשר אינן באות לידי ביטוי בלמידה בבית הספר עד כה, ה"אישיות התלמידית" של הילד: דימוי עצמי, מוטיבציה וכוחות לא מנוצלים וכן מצבו הרגשי בשגרת הלמידה. באבחון מושם גם דגש על אפיון קשיי התלמיד במיומנויות קשב וריכוז.
הביצוע: האבחון מתבצע באורח משולב על ידי מאבחן דידקטי ופסיכולוג מוסמכים בשלושה מפגשים.
ההמלצות: בסיומו של תהליך האבחון, לפי מידת הזכאות, ההורים וצוות בית הספר מקבלים המלצות מורחבות לדרכי הוראה והיבחנות המותאמות לצרכי הילד וכן המלצות טיפוליות-רגשיות לפי הצורך.

ג. אבחון לצורך קבלת שעות פרטניות, שעות שילוב והוראה מתקנת לגילאי בית ספר יסודי
רבים לא יודעים זאת, אך ניתן לגייס את בית הספר להענקת שעות פרטניות לילד, שעות שילוב ואף הוראה מתקנת. איך עושים זאת בקלות? פשוט ניגשים לאבחון לצורך קבלת שעות שילוב. אבחון זה מומלץ לגילאי בית ספר יסודי, בפרט בכיתות היסוד, כאשר ניכר שלילד יש קושי לעמוד בקצב או להפנים את החומר הנלמד. תלמידים רבים בעלי קשיים לימודיים, שאינם בולטים בהתנהגותם או שנחבאים אל הכלים, נופלים לצערנו בין הכיסאות. לעיתים אין לקות למידה מובהקת או קושי מודגש, אך עדיין ניכר מאמץ רב מאוד מצד הילד, וקושי, שהרקע שלו עדיין לא מובהק. חבל להמתין ולראות אם יסתדר מעצמו, שכן מאמץ רב מדי, גורם לשחיקה בביטחון העצמי ובתחושת המסוגלות. שעות שילוב ניתנות ע"י צוות החינוך בביה"ס, אך לא לכל אחד. על מנת לזכות בעזרה של שעות פרטניות במסגרת, יש לפנות בבקשה לסל השילוב הבית ספרי, לפי תקנות משרד החינוך. הפני הנעשית לאחר אבחון פסיכולוגי קצר וממוקד (ללא אבחון דידקטי).
מטרת האבחון : שירטוט יכולותיו הקוגניטיביות-אינטלקטואליות של הילד, מיפוי פערים וגורמי מחסום בין הפוטנציאל של הילד, ובין תפקודו בפועל, וכן זיהוי מקורות כוח, חוזקות, צרכים וקשיים רגשיים המלווים את למידתו.
הביצוע: האבחון מתבצע על ידי פסיכולוג קליני מוסמך במפגש אחד.
ההמלצות: בסיומו של תהליך האבחון, לפי מידת הזכאות, התלמיד יקבל המלצה לשעות פרטניות ולהוראה מתקנת ולעיתים להארכת זמן במבחנים. כן ניתנות המלצות רגשיות-טיפוליות.


ד. אבחון פסיכודיאגנוסטי

אבחון פסיכודיאגנוסטי מספק הערכה כוללת ומקיפה על אישיות המאובחן. זאת על מנת להבין באופן יסודי ומעמיק את מקור הקשיים איתם הוא מתמודד ובגינם פנה לעזרה.
האבחון כולל: ראיון קליני, הערכת אינטליגנציה ומבחני אישיות מגוונים.
כל אלה מלמדים על איכות תפקודו ועל עולמו הרגשי של האדם: התכנים המעסיקים אותו, דימויו העצמי, צרכיו וקשייו הרגשיים, דפוסי היחסים הבין-אישיים אותם יוצר, כישוריו החברתיים, מאגר הכוחות והחולשות, יכולות יצירתיות ועוד.
אבחון פסיכודיאגנוסטי אינו מחליף אבחון פסיכיאטרי, אך יכול לשפוך אור נוסף על יכולותיו האישיותיות של הנבדק. האבחון עצמו : אורך כחמש שעות, לרוב בשתי פגישות (כתלות במידת הסבלנות ויכולת הריכוז) ומקדימה אותו פגישת אינטייק (הכרות) עם ההורים. בסיום האבחון ולאחר עיבוד המידע המקצועי : מקבל הפונה דו"ח כולל ובו המלצות חינוכיות, לימודיות ורגשיות – טיפוליות. הורי הילד-נער הנבדק זוכים להדרכה ממוקדת ביחס לצרכיו ולאורח ההתנהלות המומלץ עבורו.

לתאום אבחון והגשת תוצאות מהירה סמסו ל: 054-6696777 ונחזור אליכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>