ADD/ADHD לצד לקות חברתית

ADD/ADHD לצד לקות חברתית

AD/HD היא הפרעת קשב נוירולוגית מולדת או נרכשת, שנמצאת אצל 5-10% מכלל האוכלוסייה. כלומר, סיכוי גבוה שבכל כיתה יש לפחות 2 ילדים עם לקות דומה. לאנשים עם בעיית קשב עלול להיות קושי להתרכז בדבר אחד (אלא אם זה משהו ממש מרתק כמו משחק מחשב או סדרה אהובה בטלוויזיה), להקשיב ולפעמים גם לזכור. דעתם תהיה מוסחת בקלות. לחלקם קשה להתחיל ללמוד, להתרכז או שהם נוטים לאבד חפצים, ספרים ומחברות, מתקשים לתכנן ולעמוד בזמנים. לעיתים מתעורר קושי אצלהם להשלים מטלות. ברב המקרים הפרעת קשב מתלווה ללקות חברתית, זה מתבטא באתגר למצוא חברים או לחוש נאהב.

שאלון גישוש – היתכן שיש לי הפרעת קשב וריכוז?

סמן ניקוד מ1 עד 10: כמה המשפט נכון לגביך? מ1 (כלל לא נכון לגבי) ועד 10 (נכון מאוד לגבי) בכל סעיף

1. מאתגר עבורי למצוא חברים או לשמור על חברויות
2. יש לי חברים, אבל בהרגשה שלי הם לא באמת קרובים אלי
3. קשה לי להאמין שאוהבים אותי, גם כשאומרים לי את זה
4. "מחסן הזיכרון" הוא לפעמים קצר, ואני שוכח דברים
5. קשה לי להקשיב לדברי המורים בכיתה
6. יש בי חוסר סבלנות ואני לא שולט בזה
7. כשאני צריך להתחיל ללמוד, אני חושב על דברים אחרים
8. קשה לי להתחיל את העבודה
9. קשה לי לסיים את העבודה
10. אני עושה דברים בלי לחשוב עליהם קודם (אימפולסיביות) והרבה פעמים מתחרט על מה שעשיתי
11. אני לא מאורגן
12. קשה לי להישמע להוראות
13. אני שוכח מה אני צריך לעשות (מוסח בקלות)
14. בבוקר קשה לי להתארגן בזמן לבית ספר
15. רעש ודיבורים של אחרים מפריעים לי להתרכז
16. אני מאבד דברים לעתים קרובות
17. כשאני מתחיל לקרוא מאמר בעיתון או ספר, אני לרב מתחיל מהאמצע ומדלג על הכותרת. רק אחרי שהתחלתי, אני פונה לראות מה כתוב בכותרת.

סכמו את מספר הנקודות שרשמתם.
אם הניקוד שלכם בין 1-40, כנראה שאתם לא חווים לקות כלשהי.

אם הניקוד שלכם בין 41 ל 100, יש צורך לבדוק מהם הסעיפים אליהם התייחסתם בניקוד גבוה, לעיתים ישנה לקות קלה, ובצידה מועקה ותחושה שאתם מעוכבים ומתקשים לממש את הפוטנציאל שלכם. לקות קלה יכולה להכביד על יכולתך לנוע בחברה בחופשיות רגשית.

אם הניקוד שלכם יצא בין 100 ל 170, נוכל להעריך שההתמודדות שלכם בתחומי הקשב / הריכוז והחברה מהווים עבורכם בעיה כואבת. לפעמים אולי אתם חשים שאתם מצליחים להסתיר את הבעיה. שלא בצדק אתם חשים בושה. לא בצדק, מכיוון שרבים כמותכם הם מנהיגים ומובילי דעה, רכזי תוכניות אקדמיות, ספורטאים מצליחים, אומנים ועוד. נכון שהפרעת קשב כרוכה במספר בעיות מיוחדות, אבל יש פתרונות. צריך לעבוד ולתרגל אבל אפשר להצליח יפה. חשוב לזכור – שגם בלקות זו יש הרבה יופי ויתרונות. הרבה מכם פיקחים מאד, וכאשר תלמדו לשלוט על קושי זה – תוכלו לעשות חיל ולהספיק המון דברים!

אז מה עושים?

אם אתם או ילדכם מתמודדים עם לקות זו, נשמח לפגוש אתכם למספר פגישות הדרכה ובמקביל לשקול את האפשרות לפגוש את ילדכם, כל זאת כדי לגבש תכנית טיפול יעילה ומותאמת. הטיפול יכול להתאים למבוגרים ולילדים כאחד, והוא מותאם אישית לגיל ולצרכים האישיים. ניתן לפנות לייעוץ ממוקד כהורים – התכנית תכלול דרכים משוכללות להפנמת אהבת ההורה כלפי הילד, להעלאת המוטיבציה של הילד ולביסוס הדימוי והביטחון העצמי, שלו. תינתן התייחסות לדרכי הרגעה, פתרון בעיות, ולמידה מטעויות. יחד נערוך תוכנית חיזוקים, ונעבוד על העלאת המודעות עצמית.

בטיפול אישי נוכל לעזור גם בשיכלול המיומנויות החברתיות, ותהליכי קידום של היבטי חיים נוספים – החל מקשרים בין אישיים ועד קריירה או לימודים. מבחינה רגשית נבדוק ביחד מה הן פרדיגמות החשיבה (תפיסות ומחשבות שיש לכם על הקרובים לכם ועל אנשים בכלל), ויחד נמיין אילו מהן אמיתיות ואילו לא. פרדיגמות חשיבה שמכשילות אתכם – נשליך ובמקומן נחפש פרדיגמות חשיבה מועילות, שיתמכו בהפיכת הבעיה החברתית לאתגר.

ומה עוד עוזר?
*המסומן בכחול הינו לינק.

תרפיה באומנויות
דרמה תרפיה
טיפול קוגניטיבי התנהגותי- טיפול יעיל ביותר, ממוקד. במהלך הטיפול לומד המטופל לזהות מה הן המחשבות שמטרידות אותו, והגורמים שמועררים אצלו רגש שלילי כגון פחד, קנאה, בושה וכד'. באמצעות שיטות קוגניטיביות, הוא מפנים מחשבות אחרות תחתיהן, ומוצא דרכים לשנות מחשבות אלו למחשבות אובייקטיביות יותר, שיקדמו אותו בחיים. הטיפול ממשיך ע"י תרגול בבית. למשל ילד יכול לומר לעצמו "תמיד..", "אף פעם..", "אין סיכוי ש…", "כולם…", "אף אחד…". הטיפול יבדוק את פרדיגמת החשיבה, ויעזור לאדם למצוא פרדיגמות חשיבה אובייקטיביות יותר ומקדמות יותר.

EMDR – מטפל בסימפטומים וסבל הנובעים מחשיפה לאירועי חיים שליליים, או גורמי מצוקה חד פעמים או מתמשכים, כגון חרם, השפלה וכישלון, או אפילו לידת אחים קטנים. הטיפול ב-EMDR מביא להשלמת העיבוד של זיכרונות מציקים אלו, ולצימצום השפעת הזכרון השלילי. מתוך התהליך מתאפשר למטופלים לפתח מנגנוני התמודדות אדפטיביים יותר. EMDR משלבת אלמנטים של מרכיבים רגשיים מטיפולים בגישות פסיכודינמיות, התנהגותיות, קוגניטיביות, אינטרסובייקטיביות ופיזיולוגיות. אחד המרכיבים המרכזיים שמבחין EMDR משיטות טיפול אחרות הוא האלמנט הייחודי של גירוי בילטרלי (של שתי המיספרות המוח) באמצעות גירוי חושי הפועל על שני צדי הגוף לסירוגין. ב
טיפול משפחתי – זהו טיפול שלוקח את כל המשפחה בחשבון, במטרה להכניס מודעות לצרכים רגשיים של כל אחד מבני המשפחה, לצד הדרכת הורים. הדרכת ההורים תוכל למפות מה חסר ביחסים שבין ההורה והילדים ולמלא את החסר.
מיינדפולנס – שיטה שעקרונותיה שאובים מעולם המדיטציה. פיתוח מיינדפולנס עוזר להתגבר על דפוסים קוגניטיביים והתנהגותיים אוטומטיים המובילים למתח, דאגה ושחיקה. אימון במדיטצית מיינדפולנס יוצר תחושה של רוגע, מחדד את היכולת להתבונן בתהליכים נפשיים, לזהות גורמים לתגובות אוטומטיות, ומאפשר גמישות רבה יותר בדרכי התגובה לאירועי חיים. שילוב מיינדפולנס בחיים תורם לירידה במדדים של מתח, שחיקה וחרדה ומניעת דיכאון . מיינדפולנס תורם לביסוס אמפתיה ומלה לעצמי ולזולת, יצירתיות, מודעות עצמית ואושר.
הדרכת הורים
טיפול דיאדי
פסיכותרפיה פסיכואנליטית – טיפול בשיחות, אשר אינו מוגבל בזמן וגם אינו מתמקד רק בבעיה עצמה, אלא במכלול חייו, רגשותיו, חוויותיו של האדם. הוא מסייע במיוחד כאשר המתח והלחץ קשורים לעניין רגשי – התמודדות מאתגרת, שהייה בסביבה תחרותית, לקיחת חלק בענף ספורט מעורר סטרס, בעיות בעבודה או בקשר המשפחתי והזוגי. בטיפול המטפל והמטופל ממפים לאט לאט את הגורמים לחרדה וללחץ. מתבהרים רבדים שונים של רגשות כלפי הסביבה, התפקידים של המטופל, ההוה והעתיד. מתוך הטיפול גדלים כוחות הנפש של המטופל להתמודד עם אתגרים שונים, לבחור ולעצב דרכים חדשות להתמודדות עם מה שפעם היה נראה מפחיד ומעורר חרדה. בטיפול זה, מתהווה לאורך הזמן תחושת בטחון בין המטפל למטופל, אשר תורמת לתחושת הביטחון של האדם בעצמו ובעולם.
ניתן לשלב בטיפול פסיכותרפיה גם פרחי באך. פרחי באך הם תמציות פרחים עדינות, בדילול גבוה, בדומה להומופאטיה. מהותן בהשפעה רגשית נבנית עדינה. דוגמה לתמצית מפורסמת היא כמובן הרסקיו רמדי, אולם יש תמציות רבות אחרות. הפורמולה הנרקחת הינה שילוב של מספר תמציות והיא מותאמת אישית לצרכי האדם הנוטל אותה.
לתאום פגישה הרגישו בנוח להתקשר: 09-8800400, 054-6696777

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *