פסיכותרפיה

פסיכותרפיה פסיכואנליטית: פסיכו- נפש, תרפיה – טיפול או מרפא. ומהותו לתת מקום לרגשות ולמחשבות אודות חיינו.
הפסיכותרפיה מהותה לחשוב רגשות, ולתת להם מקום. היא מדגישה את תפקיד מערכות היחסים בנפש האדם, כגורם משמעותי המשפיע על האישיות ועל בריאותו הנפשית של הפרט. לפיה האדם נולד עם נטייה לחפש קרבה לאחר. הפסיכותרפיה מרחיבה את אופני החשיבה אודות יחסים, ייעול מנגנוני ההגנה, התמקמות העצמי בתוך זהות עצמית מגובשת. בין היתר, שאיפות הפסיכותרפיה לאתר מצבים של עצמי כוזב, לגלות מקומות ומצבים בהם מתאפשר לעצמי האמיתי להגיח, ללמוד אותו ולפנות לו מקום. הפסיכותרפיה מלווה את האדם, באמפתיה רבה, בתהליכים רגשיים. תהליכים שהוא יוצר מתוך מוכנות נפשית. היא מלווה אותו בדרך להשלמה עם בחירותיו.
בין היתר הפסיכותרפיה נותנת מקום נרחב ליחסי האוביקט, כלומר לאופן שבו אנו רגילים להיות ביחסים, מבחינת סביבה אוירה דינמיקה ותפקידים מופנמים שלקחנו על עצמנו. תפקידים מופנמים לרב אומצו על דינו בילדות, ואז הם באמת קידמו אותנו ואת השתלבותנו במסגרת המשפחתית. כמו כן הפסיכותרפיה מזמנת מרחב להמציא לעצמנו תפקידים חדשים, מותאמים יותר להווה. מטרת הפסיכותרפיה הינה לפנות לאדם כוחות גלויים וסמויים, כדי למצוא דרכים חדשות להתמודד עם אתגרים מוכרים.

פסיכותרפיה קוגנטיבית: מהותה להתמקד בפרדיגמות חשיבה מעוותות, כגון "תמיד..", "אף פעם..", "אף אחד..". לבדוק את אמיתותן ולאמץ פרדיגמות חשיבה פותחות יותר. אוביקטיביות יותר.
כמו כן, הפסיכותרפיה הקוגניטיבית מציעה מגוון שיטות ודרכים ממוקדות להתמודד עם פחדים וחרדות.

• טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT – טיפול יעיל ביותר, ממוקד, קצר מועד. במהלך הטיפול לומד המטופל לזהות מה הן המחשבות שמטרידות אותו, והגורמים שמועררים אצלו פחד. באמצעות שיטות קוגניטיביות, הוא מפנים מחשבות אחרות תחתיהן, ומוצא דרכים לשנות מחשבות שמעוררת חרדה. הטיפול ממשיך ע"י תרגול בבית.
הטיפול מסוג זה דורש יכולת השקעה רבה, עבודה; אינטנסיבית עצמאית בין הפגישות ויכולת התמודדות עם הגורמים המעוררים את החרדה, ברמה של חשיפות, התמודדות ושיפור דרכי ההתמודדות בכל פעם. שנית, טיפול CBT טהור פחות מעניק מקום לעולם הרגשי של המטופל, אלא נותן יותר מקום לעולם החשיבתי קוגניטיבי. גיוס המחשבה לטובת השינוי. טיפול זה מתאים מאוד לנושא של חרדת בחינות, פוביות, חרדת הצלחה וכישלון וכיו"ב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *