טיפול בOCD

על OCD והטיפול הרגשי

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD), היא בין ההפרעות הנפוצות בשנים האחרונות. כדי להבין במה מדובר נתייחס למאפייני ההפרעה ולטיפול במצב.

 

OCD  מאפיינים עיקריים:

  1.  מחשבות אובססיביות, כלומר מחשבות טורדניות (שמטרידות וחודרות) לאדם לתוך מה שהוא עושה, ונותנות תחושה כאילו הן מנהלות אותו.
  2.  התנהגות קומפולסיבית, מתבטאת בטקסים או פעולות שחוזרות על עצמן שוב ושוב מתוך מצוקה, רצון ותחושה לא מבוססת לפיהן כך ינטרלו המחשבות האובססיביות.

 

אבחנה של OCD ניתנת כאשר המחשבות והפעולות מתקיימות לאורך זמן וגורמות למצוקה ו/או פגיעה משמעותית בתפקודו של האדם. אולם, ניתן ומומלץ לטפל בתסמיני ה OCD הרבה קודם. ניתן להבחין בתסמינים אלו, ככל שהאדם מצטמצם ביכולותיו לקחת חלק ספונטני בפעילויות שגרתיות. זאת היות והוא מוטרד, חש חסר וודאות ומרגיש צורך להתנקות באופן תדיר. 'נטרף' מדברים קטנים, ונוטה להיצמד לכללים מגבילים, מהם הוא מצפה שיקנו לו הרגשה טובה, אולם בפועל הרגשה רעה כל הזמן ממשיכה ללוות אותו ברקע. מדובר במצב שמפריע לאדם ביכולת לקחת חלק בחוויות משותפות עם משפחה, קולגות וחברים. הOCD בעצם מפריע לאדם בכך שהוא "נשאב" לטקסי שטיפת ידיים, סגירת דלתות או מחשבות חוזרות  שהוא חייב לקנות / לנקות / לצבוע / לסגור / להדליק / לכבות וכיו"ב.

 

הטיפול בOCD:

טיפול ב OCD משלב בין גישות:

גישה קוגניטיבית התנהגותית:
באמצעותה לומדים איך להצליח לנטרל את המחשבות הטורדניות ואיך להימנע מקיום הטקסים הכפייתיים, כמו גם חשיפה ומניעת תגובה, כלומר: חשיפה למצבים, אירועים, מחשבות או דימויים המעוררים חרדה, במציאות ובדמיון, וזאת כדי לבנות עמידות והסתגלות.

– גישת ה EMDR : 
באמצעותה עוזרים לחוויות שמהוות טריגר לדהות, ומחזקים כוחות לטובת החלפת "הטקסים" בחיים עצמם. גישה זו תורמת רבות לחיזוק תחושת שליטה בדחף ולהפסקת ההתנהגות הכפייתית.

הטיפול מתבסס על מסע בין דפוסי זכרון, רגש, מחשבה והתנהגות מלחיצים, לבין חיפוש, בחירה ואימוץ של דפוסים חדשים, מרגיעים, יעילים ומיטביים יותר.

 

לרוב, הטיפול מיושם באופן הדרגתי, כאשר בתחילת הטיפול יתכן ולא יראה שינוי או אפילו תיתכן עליה קלה ברמת החרדה, אבל ככל שהטיפול נמשך פוחתת תחושת חוסר הוודאות והחרדה, ואנשים פשוט מתפנים לחיות, להיות עצמם, להפגש עם אנשים אחרים, להתפנות לזוגיות או לימודים, חוגים או חברות וחברים. למעשה הם מבינים שהם לא OCD, אלא פשוט יש OCD ברקע שלהם, ויש ביכולתם להתמודד עימו ואף לגבור עליו.

 

טיפולים נוספים ב – OCD נועדו לסייע לבני משפחה כיצד לנהוג עם בן המשפחה בבית, לאור דרישותיו לביצוע טקסים מסויימים ולאור הצורך שלו בקבלת אישורים מהסביבה. טיפולים אלו יכולים להוות תמיכה להורים לילדים עם OCD וגם לבני משפחה נוספים.

 

 

עדיף תמיד לטפל מוקדם ככל הניתן, הטיפול מתאים לילדים, וער ומבוגרים.

 

 

*הטיפול ניתן בפרדסיה ובזום